Anketa z konference „Dnešní svět zítřejšíma očima“ (16.-17. dubna 2015)

Jana Balharová vyzpovídala několik zahraničních i domácích hostů dubnové konference fantastiky, aby nahlédla pod pokličku jejich literárnímu vkusu. Ptala se na jimi preferované autory a podařilo se jí získat hned několik zajímavých doporučení. Odpovědi si můžete přečíst v následujícím článku.

Otázka: Doporučíte nám současného autora fantastické literatury?

1) Prof. Dale Knickerbocker; East Carolina University, USA

1.dale knickerbocker

Doporučil bych rozhodně Ursulu K. Le Guin. V jejích knihách máte otázky sexuality a toho, co znamená být člověkem, různé politické systémy i ideologie, planety, kde dystopie a utopie koexistují a můžete se ptát, co vlastně taková dystopie nebo utopie znamená. Ursula K. Le Guin určitě patří k tomu nejlepšímu, co může scifi a fantasy literatura nabídnout. A pokud se na fantastiku teprve chystáte, Ursula je skvělý začátek.

Česky vyšlo:
Ursula K. Le Guin
Série Zeměmoří
Série Kroniky západního pobřeží
Série Hain
Smrtonosné sny (1994)

2) Mgr. Miroslav Kotásek, Ph.D; Masarykova univerzita

2.miroslav kotasek

Doporučuji Marka Hoddera, je to Angličan zajímající se o 19. století v historické perspektivě a tahle jeho vědomost se promítá právě do jeho románů. Tzn. žánrově se jedná o alternativní historii a také to, čemu se občas říká steampunk. První díl jeho série se jmenuje Podivný případ se Skákajícím Jackem. Najdeme tam viktoriánskou Anglii a všechny historické detaily… Lidé říkají, že když jeho knihy začali číst, vyhledali si knihy o viktoriánské Anglii, aby se podívali, jak to bylo „doopravdy“ a v čem nastal ten literární posun.

Česky vyšlo:
Mark Hodder
Série Burton & Swinburne: Podivná příležitost se skákajícím Jackem (2014)
Případ mechanického muže (2014)

3) Dorota Surdy, MA; University of Wroclaw, PL

3.dorota surdy

Jsem dost vlastenecká, takže se uchýlím k polským autorům. Jsou to Andrzej Sapkowski, Andrzej Pilipiuk nebo Juraj Ducaj a nakonec Mirosława Sędzikowská, jejíž knihu jsem četla docela nedáno a rozhodně to stojí za to.

Česky vyšlo:
Mirosława Sędzikowská
Dům vědmy z vršku (1995)

4) Prof. Marek Oziewitcz; University of Minnesota Twin Cities, USA

4.marekoziewitcz

V USA vychází okolo 5 000 nově publikovaných knih pro mládež ročně, z toho cca 60-70 % je fantasy a scifi a asi 40 % jsou realistické žánry. V tom množství vyjde každý rok jen málo knih, které by byly opravdu výjimečné, knih, které vyhrávají ceny. Rozhodně ale dostanete asi 50–80 skutečně úžasných knih. A neexistuje možnost, že by tohle množství mohl člověk za rok přečíst. Museli byste sedět doma a jen číst a číst a číst a číst. Například Nancy Farmer. Zjistěte si, jestli od ní vyšlo něco v češtině, protože podle mě patří mezi tři nejvýznamnější moderní žijící autory fantastické literatury pro mládež. Dále pak Ransom Riggs a jeho série Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children. Úžasný autor, který používá velice nový a originální tvůrčí postup. A nakonec třeba Gene Luen Yang, což je asijsko-americký autor grafických románů. V nedávné době publikoval historickou fikci s názvem Boxes and Saints, která vypráví o boxerském povstání v Číně na přelomu 19. a 20. století.

Česky vyšlo:
Nancy Farmer
Moře trollů
(2008)
Země stříbrných jablek (2011)
Blažené ostrovy (2012)

Ransom Riggs
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2011)
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti: Podivné město (2014)
Autorův oficiální knižní trailer

Gene Luen Yang
Američan čínského původu (2008)

5) Mgr. Anna Gnot, Opole University, PL, Masarykova univerzita, CZ

5.anna gnot

Mou autorkou je Olga Tokarzuk. Její díla jsou taková mytologická próza, pracuje s konvencemi a odkazy na mýtus, jak mýtus funguje ve světě, jak působí na lidský život apod. Blíží se to také magickému realismu. Nedávno vyšla její obrovská kniha – Księgi Jakubowe (Jakubovy knihy), což je příběh zapomenutého polského mystika, který pomohl ukrajinským židům. Tenhle román navíc končí v Brně, takže je to docela tematické.

Česky vyšlo:
Denní dům, noční dům (2002)
Hra na spoustu bubínků (2005)
Pravěk a jiné časy (2007)
Poslední příběhy (2007)
Anna In v hrobech světa (2008)
Běguni (2008)
Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých (2010)
Okamžik medvěda (2013)

6) Zbigniew Wataszewski, Ph.D.; Maria Grzegorzewska Academy of Special Education, Warsaw, PL

6.zbigniew wataszewski

Asi by bylo moudré, kdybych vybral někoho z Polska. Kdybyste se mě zeptali na kohokoliv, asi bych řekl Stanisław Lem, ale když mám vybrat ze žijících autorů, doporučuji Andrzeje Sapkowského. Toho asi není třeba představovat.

Česky vyšlo:
Série Zaklínač
Série Husitská trilogie
Tandaradei! (1994)
Yrrhedesovo oko (1995)
Magické střípky (2002)
Zmije (2011)

7) Mgr. Tereza Dědinová, Ph.D.; Masarykova univerzita

7.tereza dedinova

Doporučila bych spisovatele, který je autorem jedné komplikované ságy. Takhle sága má okolo deseti dílů a děj se v nich neustále komplikuje a nabývá na obsahu. Tenhle člověk je mimo jiné kulturní antropolog, takže má velmi dobrý vhled do lidské mentality a v podstatě ve svých knihách vytváří jakousi mytickou historii lidstva v úplně jiných podmínkách. Jmenuje se Steven Erikson a jeho dílo Malazská Kniha padlých. Ty texty jsou podle mě skutečně fascinující. To, co dává dohromady, je něco tak neuvěřitelně komplexního, že pochybuji, že se to někomu dalšímu na podobném textu podařilo.

Česky vyšlo:
Steven Erikson
Série Malazská Kniha padlých
Kharkanaská trilogie: Stvoření temnoty (2015)

Jana Balharová
foto: Libor Galia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *